Cmentarz Łyczakowski we Lwowie  Cmentarz Orląt  we Lwowie   Zbaraż__     Cmentarz w Augustowie  Cmentarz w Dąbrowie Białostockiej    Ponary   Cmentarz w Wilnie  


                                                                                                                                              Cmentarze                                                                      Powrót do strony głównej


        Poszukiwaniem przodków moich krewnych zajęłam się stosunkowo niedawno. Oczywiście zwykle na początku swoich poszukiwań każdy się interesuje wyłącznie własną rodziną.    

    Ciągle odchodzi ktoś bliski, a wraz z nim umiera kolejna historia, której już nikt nie zapisze. Nie chcę, aby pamięć o moich przodkach zaginęła wraz z osobami, które ją "przechowują". Surfując po stronach www spotykam się z informacjami przedstawionymi przez innych "genealogów", zainteresowanych tym samym nazwiskiem. Czy powinnam ograniczyć się tylko tylko do moich bliskich? Uważam, że warto gromadzić wszelkie informacje, bo może okazać się, że jakaś, dotychczas obca mi osoba jest moim dalekim krewnym. Rodziny na przestrzeni wieków zmieniały swoje miejsce zamieszkania, a nasza dotychczasowa wiedza jest zbyt uboga, aby wykluczyć kogoś z kręgów rodzinnych. Warto, więc umieścić jakieś dane, odpisać na znalezione anonsy, zostawić wpis do Księgi Gości załączając swój e-mail, licząc na pomoc w naszych poszukiwaniach.

    Zwiedzając cmentarze we Lwowie, Wilnie, szukałam nagrobków swoich przodków, porobiłam kilka zdjęć. Żelaznym punktem programu podczas zwiedzania miejscowości jest wizyta na miejscowym cmentarzu. W Augustowie, Dąbrowie Białostockiej specjalne udałam się na cmentarz w poszukiwaniu takich grobów.

    Postanowiłam przedstawić informacje o grobach Stankiewiczów z różnych zakątków Polski i nie tylko Polski. Oczywiście to tylko namiastka tego, co można by przedstawić ze względu na ograniczenia w sieci.

Góra


Góra

Cmentarz Łyczakowski we Lwowie

 

  Stankiewicz de Mogiła. Urodzona w 1848 roku. Zmarła 20 marca 1908 r. Stankiewicz de Mogiła- Cmentarz Łyczakowski we Lwowie

     Antoni Stankiewicz zm 1912 r -Cmentarz Łyczakowski we Lwowie Antoni Mogiła Stankiewicz (* 28 ? 1828 zm. ? VI 1917)

 Grobowiec Rodziny Stankiewiczów i Timofiejewych-Cmentarz Łyczakowski we Lwowie  Groby Stankiewiczów

Góra


Cmentarz "Orląt" we Lwowie

Kiedyś przy Łuku Triumfalnym witały nas 2 lwy. Jeden trzyma tarczę z godłem Polski i napisem "Tobie Polsko", drugi trzyma tarczę z herbem Lwowa z napisem "Zawsze wierny". Dzisiaj jeden z tych lwów wita turystów przy wlocie do miasta od strony Tarnopola.

 

 

Odwiedzając cmentarz, zapaliliśmy znicze na kilku grobach m. in. na grobach 18-20 letnich chłopców noszących nazwisko Stankiewicz.

   


Zbaraż

 Grób Łukasza Stankiewicza [*1858-1941] i wnuczki Cesi za staraniem córki Franciszki Daczun na cmentarzu w Zbarażu na Ukrainie.
 

Góra


Cmentarz "Na Pęksowym Brzysku" w Zakopanem

Grób Ryszarda Ćwikły-olimpijczyka z 1968 r w Grenoble   Pęksów Brzyzek jest miejscem szczególnym nie tylko dla historii Zakopanego i Podtatrza, ale również dla kultury narodowej. Spoczęło tu wielu wybitnych pisarzy, malarzy, uczonych, żarliwych społeczników, ludzi urzeczonych pięknem Tatr, a zarazem związanych trwałymi więzami z losami naszego narodu, jego kulturą i historią.
Także kształt artystyczny niektórych nagrobków jest dziełem wybitnych artystów. Ryszard Ćwikło -olimpijczyk z Grenoble'68  został pochowany na tym cmentarzu.

Okres zaduszny w listopadzie skłania do zadumy nad tymi polskimi skoczkami i zawodnikami, którzy odeszli. Kiedyś reprezentowali barwy Polski na różnych międzynarodowych zawodach, skoczniach i trasach. Niektórzy odeszli od nas w ostatnim roku. Gdy na polskich cmentarzach rozpaliły się tysiące lampek, wiele z nich paliło się dla nich - zmarłych polskich skoczków.
W Zakopanem na słynnym Pęksowym Brzyzku – jednej z najważniejszych polskich nekropolii, leżą w cieniu tatrzańskich szczytów zakopiańscy olimpijczycy:  król Krokwi Stanisław Marusarz, Helena Marusarzówna, Andrzej i Józef Marusarzowie, Bronisław Czech-trzykrotny olimpijczyk, (...) Na starym cmentarzu leżą także trenerzy: Tomasz Gluziński, Ryszard Ćwikła i inni.

Niech im śniegi lekkie będą.         http://www.worldcupzakopane2004.pl/news/NEWS_PAZDZIERNIK_2004.htm

Góra


Cmentarz w Augustowie

Stankiewicz Anna, Stankiewicz Antoni- Augustów  Stankiewicz Teofil, Anna, Regina  Stankiewicz Henry, Józefa, Jan, Marianna 

Góra


Cmentarz w Dąbrowie Białostockiej

Góra


 Ponary  - Będąc na wycieczce w Wilnie odwiedziliśmy Ponary - "Golgotę" Wileńszczyzny miejsce kaźni Polaków (drugi Katyń). W październiku 2002 odsłonięto kilkumetrowy metalowy krzyż z tablicami zawierającymi nazwiska kilkunastu tysięcy Polaków zamordowanych w latach 1941-1944 w podwileńskich Ponarach przez litewskich nacjonalistów w służbie niemieckiej. W lesie ponarskim poniosło śmierć męczeńska 2O tysięcy Polaków. Jak głosi napis przy wejściu do memoriału, w latach 1941-1944 zginęło ich około 70 tysięcy. Jako jedni z pierwszych śmierć w Ponarach ponieśli jeńcy wojenni w liczbie 7500, którzy do niewoli dostali się w pierwszych dniach wojny. Po jeńcach wojennych przyszła kolej na ludność cywilną. Wśród Polaków rozstrzelanych w Ponarach było wielu uczniów wileńskich gimnazjów, członków Związku Młodych Polaków, przedstawicieli inteligencji, księży, profesorów Uniwersytetu Stefana Batorego, żołnierzy Armii Krajowej.  Na mojej stronie

Widnieje tam również nazwisko Bolesława Stankiewicza - lat 40

 

(...) Na uroczystości odsłonięcia byli obecni ministrowie obrony Litwy i Polski Ceslovas Stankievicius i Bronislaw Komorowski, prezes Instytutu Pamięci Narodowej Leon Kieres i inni oficjalni goście.

"Jesteśmy wspólnota w szczególny, dramatyczny sposób okaleczonych i skrzywdzonych rodzin. Tu, w tym miejscu każdy z nas stracił kogoś bliskiego i najdroższego. Ta cząstka wileńskiej ziemi stała się uosobieniem zbrodni i zła. Tu nie tylko rozstrzeliwano. Tu najczęściej zadawano śmierć przez upodlenie, tyranie, okaleczenie, peta drutów kolczastych, zakopywano żywcem. Nie sposób wyobrazić i opisać okrucieństwa zwyrodniałych wykonawców tych zbrodni, którymi były ochotnicze oddziały egzekucyjne IPATINGU BURIAI w nadgorliwej, ochotniczej służbie gestapo...

Marszałek Sejmu RP Maciej Płażyński, w liście skierowanym do zebranych stwierdził: "Polska jest chyba jedynym krajem na świecie, którego tylu synów zakopano w dołach śmierci poza granicami kraju. Odnalezienie tych grobów i należyte ich upamiętnienie było i jest naszym głównym zadaniem. Musimy pamiętać o nich, bo jeśli my o nich zapomnimy, to niech Bóg o nas zapomni... 

przeczytaj więcej "Ponary" 


 Cmentarz w Wilnie

Grzebiąc w zdjęciach babci odnalazłem, jedno na którym stoi ona nad grobem swego niedoszłego męża. Nie miał on wprawdzie na nazwisko Stankiewicz, ale tuż za tym grobem, jest grób STANKIEWICZ KATAZYNY. (nie wiem dlaczego nie Katarzyny. Zdjęcie zostało zrobione w Wilnie w 1941 roku. Pozdrawiam. Wojtek Herbreder WH              herbreder@wp.pl

 

 

 


Góra


Księga Gości-przeglądanie 

Góra

 

Powrót do strony głównej

Strona utworzona: 2003-08-15    Aktualizacja: 2008-06-29