| |AktualnościSanepid w Leżajsku | Cholera - zaraza morowa XIX wieku | AIDS  | Powrót do strony głównej |    |  |  |


TRUPI JAD


  Gorączka połogowa | Ignacy Filip Semmelweis| Kadaweryna, jad trupiCzynnik etiologiczny | Objawy  | Leczenie | Porody przedwczesne i umieralność noworodków|  


Na przestrzeni wieków ludność walczyła z różnego rodzaju zarazą. Ludzkość od zawsze cierpiała z powodu chorób zakaźnych. W 430 r.p.n.e. zaraza w Atenach zabiła  1/3 ludności kończąc "złoty wiek" Aten. W 166 r.n.e. zaraza (ospa, odra, dżuma) spustoszyła Imperium Rzymskie zabijając w Europie 4-6 mln ludzi. Około 160 r dżuma doprowadziła do upadku chińskiej dynastii Han. Dżuma, cholera, gruźlica i ospa dziesiątkowały ją w starożytności i średniowieczu.  W XII stuleciu szalała ospa, w XIII- trąd, w XIV - dżuma, w XV - syfilis, w XVI- czerwonka (dyzenteria), w XVII - gruźlica, a w XVIII - tyfus (Salmonella typhi). Tyfus wielokrotnie zmieniał bieg kampanii wojennych (np. Napoleon w Rosji stracił 70% wojska). Wiek XIX upłynął pod znakiem epidemii cholery, która pochłonęła 40 mln ofiar. W wielkiej epidemii grypy w 1919 r. życie straciło 20-25 mln ludzi. Wszystkie poprzednie epidemie przyćmiło AIDS - 100 mln zarażonych. Wkroczyliśmy w XXI w. Co nas czeka?


Gorączka połogowa W latach 40-tych XIX wieku gorączka połogowa stała się prawdziwą epidemią w dużych szpitalach Europy. Pomiędzy rokiem 1841 a 1846 w Wiedniu zmarło podczas porodu niemalże 10% wszystkich młodych matek. Były nawet miesiące, w których umierało do 30% kobiet często w wielkich bólach. Szczególnie obawiano się I Oddziału Wiedeńskiej Kliniki Położniczej, w którym kształcono studentów medycyny. Tutaj śmiertelność była ponad 3 razy większa, niż na oddziale, gdzie kształcono położne.                                                                                                       Góra  

 

  Semmelweis- pogromca gorączki połogowej, twórca antyseptyki, ponad 150 lat temu poznał przyczynę gorączki połogowej.

Niezgraby student skaleczył zakażonym nożem podczas oględzin zwłok medyka sądowego-Jacoba Kolletscha. Ten zmarł na skutek zakażenia krwi. Ponieważ wystąpiły u niego takie same objawy, jak u położnic, Semmelweis wyciągnął wniosek, że przyczyną gorączki połogowej było zakażenie trupim jadem.

Doszedł on do przekonania, że "po zwykłym sposobie mycia rąk mydłem nie są usuwane wszystkie części trupie przyklejone do rąk". Dowodzi tego "trupi zapach, który ręka zachowuje przez dłuższy czas!".

Semmelweis stwierdził również, że gorączkę połogową mogą wywołać również ropiejące rany.

Jako odtrutkę Semmelweis zalecał mycie wapnem chlorowanym, które okazało się niezwykle skuteczne.                                                                                       Góra


 

   

 

Ignacy Filip Semmelweis

 

Udowodnił, że można zapobiec gorączce połogowej, szalejącej w jego czasach w sposób straszliwy.

-"zapobiegając przenoszeniu  cząstek zwłok,  jak wówczas określał jeszcze napływowa mikroflorę bakteryjną- z sali prosektoryjnej wydziału patologii do dróg rodnych rodzącej oraz położnic poprzez ręce badających je lekarzy i studentów".

Jego imię nosi Uniwersytet w Budapeszcie, Muzeum Historii Medycyny, które mieści się w domu, w którym przyszedł na świat. W roku 1849 jako "wybawca matek" otrzymał honorowy nagrobek, a w jednym z najpiękniejszych ogrodów w mieście stoi pomnik Semmelweisa, ufundowany przez położników z całego świata.            Góra


Góra

Drogi szerzenia

Mycie rąk w niektórych przypadkach nie wystarcza, by zredukować w sposób dostateczny chorobotwórcze mikroorganizmy znajdujące się we krwi, wydzielinach lub wydalinach  pacjenta. Możliwe jest rozprzestrzenianie patogenów na skutek rozpryskiwania w trakcie procesu mycia. Opisano w ten sposób przeniesienie bakterii tyfusu z rąk do otoczenia umywalki oraz na ubiór roboczy myjącego.

Profilaktyka zakażeń szpitalnych


 

Kadaweryna, jad trupi zasadowa amina stanowiąca jeden z produktów rozkładu bakteryjnego białek. Powstała z aminokwasu lizyny drogą dekarboksylacji. Działa uszkadzająco na układ krążenia                                                                                                          Góra

 

Czynnik etiologiczny

Dokładnej przyczyny Semmelweis oczywiście nie odkrył. Dopiero Ludwik Pasteur w 1879 r udowodnił istnienie paciorkowców beta hemolitycznych, głównych winowajców tej straszliwej choroby.

Dziś wiemy, że przyczyną gorączki połogowej jest zakażenie rany jamy macicy lub ran kanału rodnego albo krocza.. Zakażenie połogowe mogą wywołać bakterie stanowiące normalną florę pochwy, krocza lub odbytnicy (paciorkowce, gronkowce, pałeczki okrężnicy, enterokoki), dwoinki rzeżączki lub pałeczki gruźlicy w razie uczynnienia się procesu zakaźnego, a także drobnoustroje wprowadzone do organizmu położnicy z zewnątrz, przede wszystkim przez personel szpitalny.


 

  Odchody połogowe (lochia) będące znakomitą pożywką dla bakterii, wiążą się z niebezpieczeństwem posocznicy połogowej (budząca dawniej atawistyczny lęk „gorączka połogowa”). Za wszelką cenę należy nie dopuszczać do infekcji (obserwacja: prawidłowo brak gorączki, dobre samopoczucie położnicy, odchody połogowe bezzapachowe                                                                                 Góra

 

   
 

 

Objawy
Charakterystycznymi objawami zakażenia połogowego są dreszcze i wysoka temperatura ciała; mogą powstawać liczne ropnice przerzutowe.

 

Leczenie Leczenie: antybiotykami, sulfonamidami, przetaczaniem krwi, witaminami.         Góra

 

  Zakażenia narządu rodnego  wywoływane przez Neisseria gonorrhoeae, Chlamydia trachomatis, streptococcus z grupy B, Ureaplasma urealyticum, Trichomonas vaginalis a także bakterioza pochwowa są związane z częstszym występowaniem porodów przedwczesnych.

http://www.borgis.pl/czytelnia/pnm/2001/02/10.php

Porody przedwczesne, stanowiące około 10% wszystkich porodów, są najczęstszą przyczyną (85%) chorobowości i umieralności niemowląt na całym świecie w latach dziewięćdziesiątych naszego stulecia. Wcześniactwo jest przyczyną dużej liczby zgonów i przedłużającej się, często niezwykle kosztownej hospitalizacji w oddziałach neonatologicznych i oddziałach intensywnej terapii. Dzięki postępowi, medycyna dokonuje kolejnych odkryć mających na celu obniżenie chorobowości i umieralności niemowląt.

Zgodnie z danymi epidemiologicznymi w Polsce, w zależności od regionu kraju, odsetek porodów przedwczesnych waha się w granicach 4,5% do 12%, przyjmuje się że średnio odsetek tych porodów wynosi około 10% (29, 35). Również w innych krajach odsetek porodów przedwczesnych jest wysoki i wynosi od 7 do 10%. Ale właśnie w tej grupie porodów zdarza się 85% wszystkich powikłań okołoporodowych i zgonów .

Góra

 

   

 

   

 

Strona utworzona:2008-06-14  

 

Data aktualizacji:2008-06-14 Jesteś Gościem na mojej stronie   

 

Księga Gości-przeglądanie

|Aktualności |  Sanepid w Leżajsku  | | Powrót do strony głównej|Góra |