O Annie O Leżajsk-moje miasto Sylwetki Leżajszczan Spacerkiem po mieście   Powrót do strony głównej                                                                                                                                 


   Fotoalbum z Festiwali  VIII Międzynarodowy Festiwal Łowiecki  IX Międzynarodowy Festiwal Łowiecki  X Międzynarodowy Festiwal Łowiecki


VIII Międzynarodowy Festiwal Łowiecki w Leżajsku

30 września - 1 października 2006 r. odbył się w Leżajsku VIII Międzynarodowy Festiwal Łowiecki.
Po uroczystej Mszy Św. Hubertowskiej w Bazylice OO. Bernardynów w Leżajsku parada uczestników Festiwalu przemaszerowała na plac obok pływalni przy ul. Władysława Jagiełły.

 

 

 

Koncert Reprezentacyjnego Zespołu Muzyki Myśliwskiej Polskiego Związku Łowieckiego.

 

W ramach festiwalu mogliśmy oglądać na kiermaszach wiele interesujących agroturystycznych, myśliwskich stoisk, z wyrobami rękodzieła ludowego oraz wystawę konkursową obrazów o tematyce myśliwskiej.


Pan Jan Banaś jest członkiem Towarzystwa Myśliwych w Rzeszowie, najstarszego koła łowieckiego w Polsce  założonego w 1880 roku przez ziemianina Gumiańskiego w Zalesiu. Od 10 lat, jako chorąży pocztu sztandarowego Towarzystwa Myśliwych uczestniczy we wszystkich uroczystościach związanych z leciem Kół Myśliwych. Koła Łowieckie wybijają znaczki okolicznościowe.

Pan Jan Banaś ubrany jest w stroju galowym, na klapach widocznych wiele znaczków. Między innymi znaczek Towarzystwa Myśliwych w Rzeszowie- z tyłu cechowany w związku z wstąpieniem do klubu, znaczek Ogólnopolskiego Klubu Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej w Rzeszowie, Regionalny znaczek Klubu Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej w Rzeszowie, znaczek z okazji 100 lat Towarzystwa Myśliwych w Rzeszowie, znaczek z okazji 125 lat Towarzystwa Myśliwych w Rzeszowie, znaczek jubileuszowy wykonany w srebrze, znaczek Regionalnego Klubu Kolekcjonera  w Rzeszowie, wydany z okazji mistrzostw w Nienadowej.

Na kapeluszu jego osobiste trofeum, kitla ozdobna ze szczeciną dzika-odyńca, którą p. Banaś pozyskał w 1996 roku. Niektórzy myśliwi mają na takich kapeluszach sierść zwierzyny płowej, czy piórka z ptactwa łownego.

Przedstawił swoją piękną kolekcję. Wielki pasjonat, który w przeciągu zaledwie 8 miesięcy zebrał kolekcję rogów i in. eksponatów myśliwskich. Bardzo stary róg myśliwski sprzed ok. 200 lat wykonany przez nieznanego rzemieślnika dla jakiegoś hrabiego. Świadczy o tym widoczna na rogu niedokończona tarcza herbowa. Rogi służą do grania na polowaniach, na rozpoczęcie i zakończenie polowania. Ale nie tylko. Pan Banaś w swojej kolekcji ma również bardzo stary róg z przeznaczeniem na napój.

Jest czynnym myśliwym. Na polowania jeździ niemal codziennie. Nie stać go na bardzo drogie polowania w Bieszczadach, poluje w okolicach Rzeszowa, gdzie koło dzierżawi ok. 20 tysięcy hektarów atrakcyjnych dla myśliwych.

W trakcie rozmowy pochwaliłam się moim dziadkiem Janem Stankiewiczem, który od 1927 roku do czasu zakończenia wojny mieszkał  w Żubraczem i też był myśliwym.

Teren Żubraczego w tamtych czasach obfitował w różnego rodzaju runa leśnego-  grzyby, maliny, zwierzynę leśną- jelenie, dziki, sarny, borsuki, kuny, lisy i zające, a także ptactwo. Dziadek, jako pogromca tej zwierzyny, miał „doskonałe oko” na dzikiego zwierzaka często upolował, tak, że było co do garnka włożyć.

Jesienią, goście zagraniczni z Niemiec, Francji i Austrii przyjeżdżali na rykowisko. Za odstrzał jeleni płacili wysoką cenę. Stałym bywalcem na polowaniach był pan kapitan z Poznania, lotnik, który miał dobre oko i ogromne szczęście. Każdego roku wracał do Poznania z pięknym trofeum- porożem. Do jego sukcesu przyczyniał się mój dziadek, który miał doskonałą orientację i wyczucie gdzie znajduje się jeleń na odstrzał. Dziadek urządzał także kłusownictwo na lisy i kuny. Polując na lisy, kupował na przynętę starego konia za 3-4 zł. Zimą go zastrzelił, zdjął skórę, a mięso pozostawiał lisom, chcąc je oswoić, przyciągnąć w dogodne miejsce w pobliżu domostw. Przyzwyczajone do miejsca lisy, przychodziły prawie każdej nocy na smakowitą kolację z koniny. Dziadek strzelał do nich przez kuchenne okno swojego mieszkania. Zdarzało się, że tylko jednej nocy, potrafił upolować w ten sposób 2, 3 dorodne sztuki. W jedną wyjątkową noc zastrzelił 9 lisów. Za 1 lisa Żydzi płacili od 25 do 30 zł za sztukę, natomiast za 1 kunę płacili 120 zł. Pomysłowość dziadka w zdobywaniu cennych futer wspomagała w zasilaniu skromnego wynagrodzenia, jaki otrzymywał jako gajowy.

              Biogram Jana Stankiewicza s. Karola            Sentymentalna Podróż do Żubraczego     


 

Kiermasz myśliwski przedstawił wiele interesujących eksponatów związanych z łowiectwem. Były tam ciekawe kolekcje miłośników łowiectwa: kufle, puchary, szklanki, trąbki, fajki, noże, książki, obrazy,  dokumenty, uprząż itd.

 

  

             Fotoalbum z Festiwali

 


 

Kolekcja medali, odznaczeń i znaczków okolicznościowych pana Karola Ungehauera.

 

 

 

 

 

 


Mogliśmy podziwiać  na festiwalu trofea z polowań.

 

  

Fotoalbum z Festiwali

 

 

 


IX Festiwal Łowiecki 2007
 

 29-30 września 2007 r. odbył się w Leżajsku IX Międzynarodowy Festiwal Łowiecki.

 

         Jak co roku, w Bazylice OO. Bernardynów w Leżajsku goście festiwalu uczestniczyli w uroczystej Mszy Św. Hubertowskiej z udziałem Reprezentacyjnego Zespołu Muzyki Myśliwskiej, kapelanów i pocztów sztandarowych Kół i Organizacji Łowieckich województwa podkarpackiego. Zaproszono również zespoły z Estonii, Ukrainy, Węgier i Słowacji.

 

Parada myśliwska z udziałem pocztów sztandarowych i orkiestry wojskowej przeszła spod Bazyliki OO Bernardynów na Plac przy ulicy Władysława Jagiełły.

 

     

 

 

     

 

    Kiermasz myśliwski przedstawił wiele interesujących eksponatów związanych z łowiectwem. >>> Fotoalbum z Festiwali

 

 

 

 


 


Wielkim zainteresowaniem cieszył się koncert Zespołu Trio Marzenie z Emilczyna (obw. Żytomierz) na Ukrainie.

Opiekunem zespołu występującego po raz I w Polsce był pan Janusz Hodyr, kronikarz Rzeszowskiego Okręgu Polskiego Związku Łowieckiego.

              

 


 

 

 


X Międzynarodowy Festiwal Łowiecki

Odbył się w dniach 3.10.- 5.10.2008r. Msza Św. Hubertowska w Bazylice OO. Bernardynów w Leżajsku z udziałem Reprezentacyjnego Zespołu Muzyki Myśliwskiej PZŁ, Pocztów Sztandarowych Kół i Organizacji Łowieckich  oraz zaproszonych zespołów krajowych i zagranicznych. W tym roku z inicjatywy Eligiusza Szutego w Festiwalu uczestniczyła grupa myśliwych ze szwedzkiego Harjedalen, m. in. Szwed Bosse Yman, który jest oficjalnym członkiem Towarzystwa Przyjaciół Leżajska.

       >>>>

Fotoalbum z Festiwali


            Księga Gości-przeglądanie            Powrót do strony głównej

                

Strona utworzona: 2006-11-15

Aktualizacja strony: 2017-08-26