Fotoalbum Rodziny Feldmanów  Fotoalbum Rodziny Ordyczyńskich  Saga Rodziny   Rodzina Feldmanów   Protoplasta Feldmanów  Protoplasta Milli   Feldman  Feldman-pdf Milli-pdf  Rodzina Ordyczyńskich Rodzina Stankiewiczów   Kalendarium Rodzinne Anka -WP Tomek -WP Rodzina Kiersnowskich  Groby moich przodków cz.1 Groby moich przodków Groby Ordyczyńskich  Biogramy  Drzewo Genealogiczne,  Powrót do strony głównej  


  Poznajemy nowych przyjaciół, cieszymy się bliskimi, ale tak naprawdę, brakuje nam tych, którzy odeszli.                                                  

    Święto Zmarłych. Porządkowanie grobów, kupno zniczy, wiązanek chryzantem, spotkania rodzinne na odwiedzanych  cmentarzach. Każdy chciałby spędzić te święta przy mogiłach najbliższych. Jest to dobry moment na refleksje, także nad własnym życiem , nad przeszłością, teraźniejszością i przyszłością. Jest to okazja do wspomnień, do dzielenia się troskami, kłopotami i radością.

Kim była bliska nam osoba? Czy wystarczy kupić kwiaty, zapalić znicz i odmówić modlitwę, by oddać Jej należny hołd? Może nadeszła okazja, aby poświęcić Jej trochę więcej czasu. Dzień Zmarłych jest zachętą do zadumy, do przemyśleń o przemijającej historii, którą warto utrwalić dla potomnych. Kultywowanie pamięci zmarłych członków rodziny, to także dobra lekcja dla naszych dzieci. Aby kiedyś, nad naszym grobem, spotykały się nasze dzieci, wnuki, prawnuki, kuzyni, kuzyni kuzynów ... . ad futuram rei memoriam - na przyszłą rzeczy pamiątkę. Pamięć o zmarłych jest świadectwem rytuałów pogrzebowych, jest również rysem naszej obyczajowości. Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim.

Małe, wiejskie cmentarze mogą okazać się dla nas cenniejsze, od znanych zabytkowych. Tam zapisana jest nieśmiertelność odzwierciedlająca więź rodzinną. Świadczą o tym  przemieszane rejestracje samochodów na przycmentarnych uliczkach. Niezależnie od tego ile wydamy na znicze, kwiaty, wiązanki, to i tak najdroższa będzie pamięć o naszych zmarłych. Napisz biogram osoby, która zasługuje wg Ciebie na coś więcej, niż modlitwa przy grobie w Dniu Święta Zmarłych, opisując historię własnej rodziny, losy rodziców, dziadków czy innych krewnych, uwzględniając ciekawe, wesołe i ważne informacje o życiu swoich bliskich. Wybierając się na miejsce spoczynku naszych przodków, weź ze sobą kartkę papieru, długopis, dyktafon. Może nadarzy się okazja, by zapisać wspominane chwile z dawnych lat.  Wypełnij ankietę i prześlij ją do mnie.

                   

Na stronie GenPolu są arkusze genealogiczne do pobrania

Ułatwiają one spisywanie potrzebnych informacji. Możesz niektóre z nich pobrać tutaj:

 Wypełnij ankietę nr 1         Wypełnij ankietę nr 2     Wypełnij ankietę nr 3       


Biogramy:   

Julian Feldman

Franciszka Feldman

Marianna Milli

Janina Ordyczyńska

Anna Ordyczyńska

Władysław i Małgorzata Giedroyć

Antoni Stankiewicz

Stanisław Ordyczyński

                      


                                                                                     

góra

Powrót do strony głównej

Data utworzenia: 2003-10-24    Data aktualizacji: 2007-10-22